Veriler Yokmuş, Bakanlık Çocuk İşçi Ölümlerini Bilemiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’in soru önergesine verdiği cevapta 2012’de 15-17 yaş arasında üç erkek çocuğun iş kazası sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Cevapta “veriler yıl sonunda açıklandığı için 2013 yılı verilerinin bulunmadığı” belirtildi.

Rıza Türmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde 1992'de kurulan Çalışan Çocuklar Şube Müdürlüğü'nünün çalışmalarını sordu. Şube kuruluş amacı çalışmaya zorlanan çocuk sorunun AB uyum çalışmaları çerçevesinde Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) normları gözetilerek çözülmesiydi. Türmen şubenin çalışmaları gereğince yürütmediğini şubenin resmi internet sitesinde en son verinin 2008 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne atıfla yapıldığını, başka verisel çalışmanın yapılmadığını belirterek ortaya koydu ve 12 soru yöneltti. Bakanlık sorulara ttek tek yanıt vermek yerine iki sayfalık bir metinle niyet, amaç ve çalışmaların sürdürüldüğü bilgisi paylaşıldı. Yanıtın en ilginç bölümü ise 2012 ve 2013'te çocuk işçi ölüm sayısınedir sorusuna verilen yanıttı. bakanlık 2012'de üç ölüm saymıştı, 20013 için ise henüz bir veri ellerinde yoktu.

İSİG verileri

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) ise geçtiğimiz 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü’nde yaptığı açıklamada, 2013’te yaşamını yitiren 1235 işçinin 59’unun ve 2014 yılının ilk dört ayında yaşamını yitiren 396 işçinin 17’sinin çocuk işçi olduğuna dikkat çekmişti.

İSİG verilerine göre 2012’de hayatını kaybeden çocuk işçilerin sayısı ise 34.

Çocuk işçiliği ve ölümleri yaz aylarında artıyor. 

Soru önergesine ve cevabına buradan ulaşabilirsiniz.