Suriye'nin mülteci çocuk işçileri

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Suriyeli ve Lübnanlı çocuk işçilerin yaşam koşullarına dikkat çekmek için Lübnan Çalışma Bakanlığı'yla ortak bir çalışma düzenledi.

Dünya'daki çocuk işçiliğini azaltmak için yürütülen çalışma (ILO-IPEC SCREAM programme) kapsamında ilk olarak medya ve sanat yoluyla aileler bilgilendirilmeye çalışıldı. Çalışmalar, çocuklar için eğlence ve oyun etkinlikleri de içerdi.

Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele haftası etkinliklerinde Suriye'den kaçan mülteci çocukları temalaştıran ILO, raporda, mülteci kamplarındaki nüfusun yarısının çocuk olduğuna dikkat çekti.

ÇOCUKLAR BİR KAÇ DOLAR İÇİN BÜTÜN GÜN ÇALIŞIYORLAR
Rapora göre bu kamplarda sefalet ve açlığın bir sonucu olarak aileler çocuklarını çalıştırmaya zorluyor. Lübnan'da yasal olmamasına rağmen 100 ile 200 bine yakın çocuk işçi bulunuyor. Suriyelilerle birlikte bu sayı yarım milyonu buluyor. Toplamda ise Lübnan'da 1 milyona yakın Suriyeli mülteci bulunuyor. Mülteciler genellikle yoksullukla mücadele ediyor ve uluslararası kuruluşlardan aldıkları yardımlarla geçinmeye çalışıyorlar. Çoğu mülteci geçinebilmek için çocuklarını zorla çalışmaya gönderiyor. Çocuklar için en tehlikeli koşulları Beka Vadisi'nde bulunan tarım alanları ve kırsal kesimdeki işçilik oluşturuyor. Bunların yanı sıra çocuklar ya dileniyor ya seyyar satıcılık yapıyor ya da resmi olmayan iş yerlerinde çalışıyor. Verimli Beka Vadisi'nde çocuklar, sabah 6'da iş kamyonlarına atlayarak işe koyuluyorlar. Çocuklar sadece 4 ile 6 dolar arasında ücret karşılığında bütün gün çalışmak zorunda kalıyor. Seyyar satıcılık ya da sokak işleri ise daha tehlikeli olabiliyor çünkü çocuklar bu sefer de fiziksel ya da cinsel istismara maruz bırakılıyor.