İSİG Meclisi: Çocuk işçilik yasaklansın...

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü dolayısıyla Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı.

“İş cinayetlerine son! Adalet is-ti-yo-ruz!” pankartı açılan eylem, “Çocuk işçilik yasaklansın!”, “Sermaye büyüyor çocuklar ölüyor!” sloganları atılarak başlatıldı. Ardından başta Soma Katliamı’nda ve tüm iş cinayetlerinde yitirilenler, ayrıca tüm çocuk işçiler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunda, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bilinen çocukların isimleri okundu.

Esenyurt'ta çalışırken gerilim hattına kapılarak hayatını kaybeden Eren Eroğlu'nun babası Erdinç Eroğlu bir konuşma yaptı. Baba Eroğlu, oğlunun hiçbir kurala uyulmadan, yetki belgelerinin alınmadığı, tamamen usullere aykırı bir yapıda çalıştırılan yerde yaşamını yitirdiğini dile getirerek, cinayeti devletin ve sermayenin kolkola gerçekleştirdiğini belirtti. Yasal mevzuatları dahi yerine getirmeyen sermayedarları koruyan ve işçi aleyhine rapor hazırlayanlara da seslenen baba Eroğlu, bu raporları ve yapanları da kamuoyuna açıklayacaklarını dile getirdi. Eroğlu, topluma çağrı yaparak, iş cinayetinin kendi yakınlarının başına gelmeden mücadele edilmesini istedi.

Ardından konuşan İş Müfettişi Şeref Özcan, kendi arkadaşlarının da denetleme sırasında yaşamını kaybettiğini dile getirerek, iş yaşamındaki durumu gözler önüne serdi.

Son olarak Meclis adına Neslihan Karatepe basın açıklamasını okudu. Açıklamada, 2013 yılında yaşamını yitiren 1235 işçinin 59’u, 2014 yılının ilk dört ayında yaşamını yitiren 396 işçinin 17’sinin çocuk işçi olduğu belirtildi. Çocuk işçiliğinin yaz aylarında daha da arttığına dikkat çekilen açıklamada, güvencesiz çalışmanın en önemli kaynağı olarak çocukların görüldüğü belirtildi. Açıklamada şunlar söylendi: “Çocuk işçilik kapitalizmin işçi sınıfında açtığı kanayan yaradır. 13 yaşındaki kimya işçisi Ahmet Yıldız'ın plastik enjeksiyon makinesine sıkışarak can vermesi, hastaneye trafik kazası geçirdi diye getirilmesi ve işverenine açılan davada 30 bin 40 TL ceza verilmesi, bunun 24 taksite bölünmesi Türkiye'de çocuk işçiliği gerçeğinin özetidir. Buna karşı sessiz kalmamaya çağırıyoruz.”

Açıklamada ayrıca 20 Eylül 2007’de gece vardiyasında çalıştırılan, sabaha karşı 03.30’da, kafasını işyerinde bulunan yuvarlak örme makinesine sokup intihar eden 16 yaşındaki İsmail Sevindirik'in, hayata veda etmeden bıraktığı son mektubu paylaşıldı,

Açıklamanın ardından İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nde (İFSAK) Çocuk İşçiler Konulu Fotoğraf Sergisi'ne geçildi.

 
İlgili Haberler
 
http://www.baskahaber.org/2014/06/2014un-ilk-dort-aynda-19-cocuk-isci.html
 
http://www.bestanuce1.com/haber/111503/cocuk-isciligi-yayginlasiyor
 
http://www.bianet.org/bianet/cocuk/156419-devlet-cocuk-isciligini-hasiralti-ediyor
 
http://devrimciproletarya.info/cocuk-iscilik-yasaklansin-eylemi/
 
http://www.diclehaber.com/tr/news/content/view/406285?from=751450807
 
http://www.evrensel.net/haber/86191/isig-cocuk-iscilik-yasaklansin.html#.U5ozFPl_t9U
 
http://mucadelebirligi.com/index.php/haberler/emek/2668-cocuk-iscilik-yasaklans-n.html
 
http://www.ozgurgelecek.net/guncel-haberler/10100.html?task=view

http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=110447&haberBaslik=%C3%87ocuklara%20k%C4%B1ymay%C4%B1n%20efendiler!&action=haber_detay&module=nuce
 
http://www.sabah.com.tr/Pazar/2014/06/15/cocuk-iscilerin-karelerdeki-drami
 
http://siyasihaber.org/haber/isig-is-cinayetlerine-ve-cocuk-iscilige-son
 
http://www.toplumsol.org/cocuk-iscilik-yasaklansin/
 
http://uidder.org/dunya_cocuk_isciligiyle_mucadele_gunu_eylemi.htm
 
http://www.yeryuzutanigi.com/gundem/cocuklar-oluyor-sermaye-buyuyor/