Çocuk ‘ucuz’ iş gücü karlı!

Bugün, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü. Türkiye’de çocuk işçilerin büyük çoğunluğunu son dönemde Suriye’deki savaştan dolayı Türkiye’ye göç eden çocuklar oluşturuyor. O çocuk işçiler, sömürüyü anlattı.
 
Son dönemde Türkiye’deki çocuk işçilerin büyük çoğunluğunu Suriye’deki savaştan dolayı Türkiye’nin çeşitli illerine göç etmiş yoksul mülteci ailelerin çocukları oluşturuyor. 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde Suriyeli çocuk işçiler yaşadıkları göçü ve yaşam koşullarını anlattı.

Ülkesinde devam eden savaş nedeniyle Türkiye’ye göçe etmek zorunda kalan 14 yaşındaki Beşar Bişov, dokuz ay önce Suriye’den geldi. İzmir Basmane’de bulunan bir çanta atölyesinde çalışan Bişov, elini her an makinalara kaptırma korkusuyla çalışıyor. 12 nüfuslu bir ailenin bir ferdi olan Bişov, burada yıkık dökük bir evde kaldıklarını ifade ederek “Ayda 300 TL kira veriyoruz. Elektrik su ile birlikte 500’ü geçiyor. Zar zor geçiniyoruz” dedi.

Eğer okula gitme imkanı olsaydı doktor olacağını söyleyen Bişov, “Burada okula gitme imkanımız yok. Yaşayabilmek için çalışmak zorundayız” dedi. Ülkesini özlediğini ve topraklarına dönmek istediğini ifade eden Bişov, “Ülkemi özlüyorum. Savaş biterse tekrar ülkemize döneceğiz, orası bizim ülkemiz” dedi.
 
Çalışmak zorundayız

Suriye’den Türkiye’ye gelerek çalışmak zorunda kalan bir diğer çocuk işçi ise 16 yaşındaki Hüseyin Brimo. Savaştan dolayı Halep’den kaçmak zorunda kaldıklarını ifade eden Brimo, günde on saat çalıştığını ve kazandığı parayı ailesine verdiğini belirtti. Brimo, “Burada durumumuz yok, sabahtan akşama kadar çalışmak zorundayız” dedi. Ailesinin büyük oranda dağıldığını ve buradaki yaşamından memnun olmadığını ifade eden Brimo, ülkesine dönmek istediğini söyledi.